
Voor u gelezen: Ontwikkel 25 procent sneller
In Mechatronica+Machinebouw lazen we een beschouwing van Alexander Pil over een keynotepresentatie tijdens de Digital Twin Conference. “Digital twinning geeft systeemarchitecten de controle en het overzicht terug, zonder dat het huidige ontwikkelproces op de schop hoeft.”
Guido van Gageldonk van Unit040 gaf die presentatie. “Het leven van systeemarchitecten kan zwaar zijn. De geavanceerde machines die ze willen bouwen, worden met de dag complexer. Daarnaast zijn er minder middelen voorhanden, zowel mensen als geld, en blijft de baas pushen om de kwaliteit van het eindproduct te verhogen.”
Een andere wens van de architect is een flexibele ontwerpstroom. “Zou het niet geweldig zijn om het hele systeem om de paar weken te zien groeien en verbeteren en die vooruitgang aan de klant te kunnen laten zien?” is de gedachte van de systeemarchitect. Was het maar zo eenvoudig. Want daarvoor is virtueel staal nodig om het systeem te bouwen, met virtuele actuatoren en sensoren, en een virtueel platform om de software te testen.
Logische stap
De logische volgende stap in systeemontwikkeling is digital twinning. Van Gageldonk: “Iedereen heeft ongetwijfeld de verhalen gehoord, die je gouden bergen beloven wanneer je die technologie gebruikt. Maar digital twinning is geen revolutie; het is slechts een evolutie van wat we vroeger virtuele prototyping noemden.”
Een digital twin doorbreekt de muren tussen de verschillende afdelingen. “Onze realtime simulatietool kan gebruikmaken van alle datamodellen en bronnen die de verschillende specialisten creëren”, vertelt Van Gageldonk, die benadrukt dat er ook andere digital twin-oplossingen op de markt zijn.
Met een digital twin kunnen ontwerpers met verschillende achtergronden een gemeenschappelijk model maken, zodat ze gemakkelijk met elkaar kunnen communiceren. Zonder dat ze het hele ontwikkelproces op z’n kop hoeven zetten, hebben ze een virtueel product waaraan ze parallel kunnen werken zodat ze snel en goedkoop prototypes kunnen maken.
Twee smaken
Digital twin-tools zijn er in twee smaken. Grote bedrijven zoals Siemens en Dassault bieden oplossingen, maar deze hebben het potentiële gevaar van vendor lock-in. Daarnaast bestormen verschillende kleinere deelnemers de markt. Die passen zich sneller aan en zijn volledig open. “Klein betekent zeker niet zwak”, benadrukt Van Gageldonk. “Toen we zeven jaar geleden begonnen, hebben we ervoor gekozen om ons Prespective-platform te bouwen op Unity3D – de grootste gaming-engine ter wereld. Dagelijks verbeteren, updaten en finetunen meer dan tweeduizend engineers deze engine. Zelfs Siemens kan niet zeggen dat het zo veel gespecialiseerde ontwikkelaars heeft.”
“Digital twinning hoeft je huidige proces niet te verstoren. Je hoeft het niet weer helemaal anders te doen. Het hele idee is juist om systeemarchitecten te helpen de controle en het overzicht terug te krijgen.”